GÜNÜN EN POPÜLER BLOG YAZILARI:

Hakkımızda

HIDOCTOR Hikayesi Nasıl Doğdu?

 

Avrupa’da bir iş gezisi sırasında, Furkan Tanrıverdi ve ekibinin küçük bir tıbbi desteğe ihtiyaçları doğuyor. Fakat bulundukları konum itibariyle, doğru bir tedavinin nerede olacağını ve ne kadar ödeme çıkabileceğini kestiremiyorlar. İhtiyaç duyulan sağlık merkezinin güvenilir olup olmadığını ve mevcut hastaları tarafından tavsiye edilip edilmediğini değerlendirebilecek bir mobil uygulamanın yaratılması ihtiyacı burada çıkıyor.

 

Bu ve benzeri durumlarda, yurt dışı seyahatlerde beklenmeyen olaylar karşısında, özellikle bölgeyi konum olarak iyi bilmeyen turistlerin dil, güven ve ücret engeline takılarak sağlık ihtiyaçlarını ertelemesine neden olabiliyor. Furkan Tanrıverdi ve ekibi de aldıkları tedavi hizmetinden hem sağlık (steril bir ortam sunulmaması) hem de bekleme süresi açısından memnun kalmadıkları gibi, gittikleri sağlık merkezinde turist oldukları için tüm ekibe fazladan ücret yansıtmak isteyen sağlık merkezine karşı o an bir yaptırımda bulunamıyorlar.

 

İş seyahatinin daha fazla gecikmemesi adına, fazladan ücret, zaman kaybı ve sağlık problemleri yaşamaya devam eden komite, Türkiye’ye döndüklerinde ise, sağlık sektörünün Avrupa ve Amerika’da, Türkiye’ye kıyasla daha geride ve sorunlu olduğunu akademik ve sektörel pazar araştırmalarıyla ön analizini yapıyor. Bu durum üzerinde, detaylı bir çalışma planı hazırlanarak, evden ve online sağlık hizmeti alabilecekleri, aynı zamanda fiyat, konum ve uzman bilgilerini görebilecekleri, zaman problemini aşarak gün içerisinde aynı gün hızlı geri dönüş yapabilecekleri, HiDoctor uygulamasının ilk adımları atmaya 2015 yılında başladılar.

 

HIDOCTOR Nasıl Büyüyor?

 

HiDoctor, fikrinin bulunma süreci 2015 yılında başlamasına rağmen resmi olarak Mayıs 2021 yılında kuruldu. Sadece birkaç ay içerisinde 40’tan fazla çalışana ulaştı. Merkez ofisimiz İstanbul ise hem mevcut konumu hem de sunduğu üst düzey tedavi hizmetleriyle, Türkiye ve Avrupa sağlık sektörünün kalbindedir. HiDoctor temel amacıyla, danışanların kendileri ve sevdikleri için doğru sağlık uzmanını bulmalarına, karşılaştırmalarına ve online randevu almalarını sağlar.

 

Web sitemizde psikolog, diyetisyen, laboratuvar uzmanı, hemşire ve evde bakım personeli olarak toplamda 160 ve üzeri danışman bulunmaktadır. 2023 yılı hedefiyle, 1000 ve üzeri danışmanın 10000’lerce danışana hizmet vereceği global bir marka olma yolundadır. Günden güne, uygulama güncellenerek, daha çok sağlık ihtiyacı bulunan kişilere ulaşmayı hedefler. Her danışanın şeffaf bir iletişime ihtiyacı olduğunun farkındadır. Tüm danışanlarına sektörde daha bilinçli bir seçim yapmaları amacıyla güvenilir sağlık hizmetini uygun fiyata evinize getirir.

 

HIDOCTOR Neyi Amaçlıyor?

 

Vizyonu, dünyanın her ülkesinden, her bireyin 7/24 ulaşabileceği, erişilebilir fiyat politikasıyla, danışan memnuniyetine odaklı, online ve evde sağlık alanında yüksek teknoloji tabanlı çözümler sunmaktır. Danışanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla, online ve evde sağlık hizmeti sunan, pazar yeri projesi olarak Türkiye’de akla gelen ilk 5 marka olmayı amaçlar. Sınırları günden güne daha da ileriye taşıyabilmek için, mevcut teknoloji altyapısını iyileştirir. Bu vizyonu ise, çalışan bağlılığı ve özverisi ile hayata geçirir.

 

HIDOCTOR Neyi Hedefliyor?

 

Misyonu, 2025 yılına kadar teknoloji tabanlı global sağlık hizmetlerinin geleceğini yaratmayı hedefler. Tüm dünyadaki danışanların ihtiyaç duydukları bilgi ve hizmetlere erişebilmelerini sağlayarak, 7/24 online sağlık hizmeti sunabilmeyi planlar. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da sınırları aşarak popüler bir uygulama olmayı amaçlar. Bu misyonun ilk adımını, Letonia Limited şirketinden alınan 3 milyon dolar yatırımcı desteği ile gerçekleştirmiştir.